  • Allen Bradley 871L-B20E40-T2 Inductive Proximity Sensor 20mm
  • Allen Bradley 871L-B20E40-T2 Inductive Proximity Sensor 20mm Allen Bradley 871L-B20E40-T2 Inductive Proximity Sensor 20mm Allen Bradley 871L-B20E40-T2 Inductive Proximity Sensor 20mm Allen Bradley 871L-B20E40-T2 Inductive Proximity Sensor 20mm Allen Bradley 871L-B20E40-T2 Inductive Proximity Sensor 20mm Allen Bradley 871L-B20E40-T2 Inductive Proximity Sensor 20mm Allen Bradley 871L-B20E40-T2 Inductive Proximity Sensor 20mm Allen Bradley 871L-B20E40-T2 Inductive Proximity Sensor 20mm
    ALLEN BRADLEY
    MSRP:
    (You save )
    Condition:
    New
    Shipping:
    Calculated at Checkout
    Adding to cart… category.add_cart_announcement
    • Facebook
    • Twitter
    • Pinterest
    • Overview
    • Other Details
    Product Description
    Allen Bradley 871L-B20E40-T2 Inductive Proximity Sensor 20mm. THIS PRODUCT IS IN NEW/NO BOX CONDITION. THE PRODUCT IS IN NEW CONDITION, BUT THE BOX IS MISSING. CONSULT THE LISTING AND PHOTOS TO DETERMINE WHAT ACCESSORIES ARE INCLUDED.
    MAKE: Allen Bradley
    MODEL: 871L-B20E40-T2
    • Sensor Type: Inductive Proximity Sensor
    • Series: Bulletin 871L
    • Sensing Distance: 20 mm
    • Sensing Face Diameter: 40 mm
    • Output Type: Selectable Normally Open (N.O.) or Normally Closed (N.C.)
    • Output Configuration: 2-wire AC/DC
    • Voltage Range: 10–60V DC or 20–132V AC
    • Mounting Style: Limit switch style with 1/2" NPT internal threads
    • Shielding: Shielded
    • Enclosure Rating: IP67, suitable for harsh environments
    • Housing Material: Rugged plastic
    • Sensing Head: Rotatable for flexible installation (top or side sensing)
    • Diagnostics: LED indicators for power and output status
    • Applications: Designed for detecting metal objects in industrial automation environments
    Other Details
    We offer the following return guidelines for the products we have available:
    Product Videos
    Custom Field
    Product Reviews
    ×
    Recommended
    • Allen Bradley 871L-B20E40-T2 Proximity Sensor 2 Wire NO/NC 20 to 250V - New Allen Bradley 871L-B20E40-T2 Proximity Sensor 2 Wire NO/NC 20 to 250V - New Allen Bradley 871L-B20E40-T2 Proximity Sensor 2 Wire NO/NC 20 to 250V - New Allen Bradley 871L-B20E40-T2 Proximity Sensor 2 Wire NO/NC 20 to 250V - New
      Quick view Details
      ALLEN BRADLEY
      Allen Bradley 871L-B20E40-T2 Proximity Sensor 2 Wire NO/NC 20 to 250V - New