  • Omron FGRMS31-24-LED Safety Light Curtain with G7S-3A1B Relay New
    OMRON
    MSRP:
    (You save )
    Condition:
    New
    Shipping:
    Calculated at Checkout
    Adding to cart… category.add_cart_announcement
    • Facebook
    • Twitter
    • Pinterest
    • Overview
    • Other Details
    Product Description
    Manufacturer: Omron
    Model Number: FGRMS31-24-LED
    Product Type: Safety Light Curtain with Relay Protective
    Height: 310 mm
    Resolution: 14 mm
    Range: 0.3 - 7 m Supply
    Voltage: 24 VDC
    Output Signal: PNP Safety Category: Type 4 Enclosure Rating: IP65 Certifications: CE, UL, CSA
    Features:
    • LED alignment indicator
    • Built-in test input
    • External device monitoring (EDM)
    • Automatic reset
    • Manual reset
    • Series connection
    • Multiple mounting options
    • Compact design
    • G7S-3A1B Relay
      • Contact Configuration: 3 Form A (SPST-NO)
      • Rated Voltage: 250 VAC
      • Coil Voltage: 24 VDC
      • Rated Current: 6 A
      • Terminal Type: Screw terminals
      • Mounting: DIN rail or panel mount
    20A total, 288V AC
    6A, 250VAC (MAX.)