  • Omron Z-15GQ21-B Panel Mount Cross Roller Snap Action Switch New QTY 2
    MICRO
    MSRP:
    (You save )
    Condition:
    New
    Shipping:
    Calculated at Checkout
    Adding to cart… category.add_cart_announcement
    • Facebook
    • Twitter
    • Pinterest
    • Overview
    • Other Details
    Product Description
    NOMENCLATURE:
    • Q: This indicates the actuator type. For "Q", it means a Roller Lever type.
  • Brand: Omron
  • Model: Z-15GQ21-B
  • Switch Type: Basic / Snap Action Switch
  • Actuator Type: Panel Mount Cross Roller Plunger
  • Contact Configuration: SPDT (Single Pole Double Throw)
  • Current Rating (AC): 15 A
  • Voltage Rating (AC): 125 V, 250 V, 500 V
  • Current Rating (DC): 6 A
  • Voltage Rating (DC): 8 V, 14 V, 30 V, 125 V, 250 V
  • Termination Style: Screw Terminal (M4)
  • Mounting Style: Panel Mount
  • Operating Force: 2.45 to 3.43 N (Standard Value)
  • Release Force: 1.12 N (Minimum Value)
  • Pre-Travel (PT): 0.4 mm (Maximum Value)
  • Over-Travel (OT): 3.58 mm (Minimum Value)
  • Movement Differential (MD): 0.05 mm (Maximum Value)
  • Operating Position (OP): 32.2 to 34.6 mm (Standard Value)
  • Contact Gap: 0.5 mm (Standard)
  • Operating Temperature: -25°C to +80°C (with no icing)
  • IP Rating: IP00
  • Contact Material: Silver
  • Other Details
    We offer the following return guidelines for the products we have available:
    Product Videos
    Custom Field
    Product Reviews
    ×
    Recommended
      Quick view Details
      ALLEN BRADLEY
      Allen Bradley W55 Rotary Snap Switch Panel Mount Industrial Control - New
      MSRP:
      Add to Cart
      Quick view Details
      OMRON
      Add to Cart
    • OMRON E3Z-R81 12 TO 24VDC PHOTOELECTRIC SWITCH - NEW OMRON E3Z-R81 12 TO 24VDC PHOTOELECTRIC SWITCH - NEW OMRON E3Z-R81 12 TO 24VDC PHOTOELECTRIC SWITCH - NEW OMRON E3Z-R81 12 TO 24VDC PHOTOELECTRIC SWITCH - NEW
      OMRON
      OMRON E3Z-R81 12 TO 24VDC PHOTOELECTRIC SWITCH - NEW